حفظ کردن لغات بدون فراموشی، آیا میشود؟

حفظ کردن لغات بدون فراموشی

30 درصد تخفیف دوره با عضویت در خبرنامه

We don’t spam! Read more in our privacy policy

حفظ کردن لغات بدون فراموشی!! عبارتی که خیلی این روز ها میشنویم. آیا امکان دارد جوری یادگیری لغت را تمرین کنیم که دیگر فراموش نشوند؟ حفظ کردن لغات بدون فراموشی شعاری نیست که بخواهیم روی آن شک کنیم! اما چگونه امکان دارد ما لغاتی را که یاد میگیریم را دیگر فراموش نکنیم؟ آیا روشی بعنوان بهترین روش یادگیری لغات وجود دارد؟

در این مقاله ما روش های مختلف یادگیری لغت را به شما آموزش میدهیم.

برای دیدن دوره های ما به کلاس زبان آنلاین ما سری بزنید.

حفظ کردن لغات بدون فراموشی: شعار یا واقعیت؟

خب بستگی دارد!! ما چندین روش صحیح و چندین روش غیر معتبر در یاد گیری لغت داریم. اما بهترین روش یادگیری لغات چیست؟ برای یادگیری لغت شما باید به 3 مورد توجه کنید:

 1. معنای لغت چیست؟
 2. تلفظ لغت چیست؟
 3. جنس و ساختار لغت چیست؟

بعنوان مثال، داوطلبان در کلاس آیلتس ما بسیار مشکل لغوی دارند. این مشکلات را میتوانیم به 4 دسته زیر تقسیم کنیم:

 1. معنای لغت را به درستی نمیدانند
 2. تلفظ را بلد نیستند یا اشتباه تلفظ میکنند
 3. جنس لغت را نمیشناسند. مثلا نمیدانند یک لغت اسم هست یا فعل و …
 4. املای لغت را بلد نیستند

خب برای مشکلات بالا، بهترین راه حل برای حفظ لغات بدون فراموشی قطعا 4 کار زیر هست:

 1. روزی چند ساعت با زبان انگلیسی در ارتباط هستید؟
 2. روزی چندبار متن و پادکست گوش مکنید؟
 3. چه کتاب لغتی را مطالعه میکنید؟
 4. آیا لغات دسته بندی شده را یاد میگیرید؟

بهترین روش یادگیری لغت

روزانه چند ساعت درگیر زبان انگلیسی هستید؟

بهترین روش یادگیری لغات این هست که ما تعداد ساعاتی را که درگیر زبان انگلیسی هستیم افزایش دهیم. یک مثال بارز را برای شما میخواهم توضیح دهم تا خوب متوجه تفاوت بین کسی که روزانه مثلا 3 ساعت درگیر زبان هست با کسی که هفته ای سه ساعت در چیست:

فردی که روزانه درگیر زبان هست:

ما در انگلیسی تعدادی حدود 1000 تا 1500 لغت پر تکرار داریم. این فرد، با درگیری روزانه سه ساعت با زبان انگلیسی، شانس این را که روزانه 450 کلمه پر تکرار را ببیند و برایش دوره شود را دارد. چون کلمه ای مثل Interesting در زبان عامیانه انگلیسی امکان دارد 10 ها بار تکرار شود! خب نتیجه چیست؟ حفظ کردن این لغت بدون فراموشی!! یعنی یادگیری لغت را به همین سادگی میتوانید در پی بگیرید.

فردی که هفتگی 3 ساعت درگیر زبان هست:

این فرد هم مانند شخص بالا، این 1000 تا 1500 لغت را میبیند. اما تفاوت اصلی در تعداد دفعات تکرار برخورد با این لغات هست. این فرد هفته ای سه ساعت درگیر هست، ولی فرد بالا هفته ای 21 ساعت. اگر به طور میانگین هر فرد در هر ساعت 1000 لغت را ببینند، فردی که هفتگی 3 ساعت درگیر هست میتواند در هفته 3000 لغت را مرور کند و فرد بالایی 21000 لغت را!!

پس:

با افزایش ساعت درگیری خود با زبان، میتوانید یادگیری لغت را بسیار ساده انجام دهید. در حقیقت این بهترین روش یادگیری لغات میباشد. اما بیایید روش های دیگر حفظ کردن لغات بدون فراموشی را بررسی کنیم:

حفظ کردن لغات بدون فراموشی بوسیله متن و پادکست:

متن ها و پادکست منابع انبوه لغات هستند. میگید چگونه؟

خیلی سادست! شما با گوش کردن و یا خواند یک متن درباره یک موضوع خاص، میتوانید به خوبی لغات مربوط به آن حوزه را یادبگیرید. در پایین مثالی را برای شما توضیح داده ام که به خوبی میتوانید اهمیت این موضوع را درک کنید:

یادگیری لغت در حوزه های مختلف با متن و پادکست:

فرض کنید شما میخواهید لغات مربوط به آشپزی را یاد بگیرید! خب یک پادکست خوب مرتبط با یک برنامه رادیویی آموزش آشپزی میتواند بهترین منبع برای یادگیری لغات مربوط به آشپزی باشد.

یا میخواهید درباره ابزار آلات دایره لغات خود را بالا ببرید! مجله هایی که مربوط به ابزار آلات هست و کار هرکدام را به خوبی توضیح داده هست، میتواند بهترین روش یادگیری لغات را برای شما ایجاد کند.

حفظ کردن لغات بدون فراموشی، بهترین روش یادگیری لغات

دوتا مورد بالا را باهم ترکیب کنیم تا حفظ کردن لغات بدون فراموشی را قطعی کنیم:

حالا شما فرض کنید، روزانه 3 ساعت در یک حوزه خاص مطالعه داشته باشید یا پادکست گوش کنید! به نظر شما چه اتفاقی میافتد؟

بله! به راحتی شما حفظ کردن لغات بدون فراموشی را ممکن ساختید!! همچنین شما میتوانید هفتگی، تمرکز خود را روی یک موضوع دلخواه بگذارید تا تمام لغات آن حوزه را یاد بگیرید!

به همین راحتی.

چه کتاب لغتی را مطالعه میکنید؟

در مقاله بهترین کتاب های لغات انگلسی به شما 5 کتاب خوب برای یادگیری لغت را معرفی کرده ایم و لینک دانلود آن را نیز گذاشته ایم. شما میتوانید با رفتن و خواندن این مقاله، کتاب های خوب را پیدا کرده و دانلود کنید.

اما بیایید ترکیب دو روش بالا را با این روش بررسی کنیم:

بهترین روش یادگیری لغات: درگیری با انگلیسی، خواندن و یا گوش کردن به پادکست + یک کتاب لغت خوب:

به جرات میتوانیم بگوییم که اگر این 3 کار را انجام دهید، در عرض فقط چند ماه شما چیزی حدود 3000 تا 4000 لغات بسیار پرکاربرد انگلیسی را یاد میگیرید!

شما فرض کنید روزانه 3 ساعت درگیر خواندن متن و گوش کردن به پادکست های متناسب با سطح خود هستید، از طرف دیگر هم دارید یک کتاب لغت خوب را مطالعه میکنید! نه تنها لغات پرکاربرد یک حوزه را در متن ها پیدا میکنید، بلکه یک کتاب جانبی لغت هم دارید که به احتمال بالای 90 درصد شما این لغات را در آن متون و پادکست ها نیز پیدا میکنید!! شما چاره ای جز حفظ کردن لغات بدون فراموش کردن آن ها ندارید! درسته؟

یادگیری لغات به صورت دسته بندی شده:

خب در دو روش قبلی درباره این نکته صحبت کردیم که چگونه میتوانیم لغات مربوط به یک حوزه خاص را مطالعه کنیم! حالا در کتاب هایی که در مقاله 5 تا از بهترین کتاب های مخصوص یادگیری لغت به شما معرفی کرده ایم، شما میتوانید بهترین روش یادگیری لغات را برای خود ایجاد کنید.

در این کتاب ها، به شما دسته بندی های بسیار متنوع و خوبی را ارائه میدهند. مثلا، شما میخواهید دانش لغوی خود را برای یادگیری لغات مربوط به خانه را افزایش دهید. در کتاب های لغت خود، تعدادی کلمه مرتبط یاد میگیرید و سپس در متون مربوط به خانه و یا پادکست ها این کلمات را بعلاوه تعداد بیشتری لغات مربوط به موضوع خانه میشنوید و یا میخوانید. این کار را هر روز به مدت یک هفته ادامه میدهید! تبریک میگم! شما الان میتوانید درباره تمام موضوعات مربوط به خانه صحبت کنید!!

نتیجه گیری:

شما به هیچ متد من درآوردی نیاز ندارید تا لغات را یاد بگیرید! هیچ میانبری هم وجود ندارد. فقط تمرین، استمرار در تمرین و درگیری بالای شما میتواند نتیجه ای را که میخواهید به شما دهد.

شناخت لغت، دانستن معنای آن، تلفظ و استفاده آن در محیط های متفاوت میتواند پل موفقیت شما در افزایش دانش شما باشد. مطالعه متمرکز، دسته بندی شده، استمرار در این مدل از تمرین، میتواند شما را در کوتاه ترین زمان به بیشترین دانشی که میخواهید به آن برسید برساند.

امیدواریم از این مقاله به خوبی استفاده کرده باشید.

فهرست مطالب

مطالب مرتبط

30 درصد تخفیف دوره با عضویت در خبرنامه

We don’t spam! Read more in our privacy policy

دیدگاهتان را بنویسید